Relacja z dzieckiem

Jak przeżyć adwent z dzieckiem?

Miesiąc przed świętami jest chyba dla dzieci najbardziej wyczekiwanym okresem w całym roku.

Adwent, to czas oczekiwania, zatrzymania się. Służy pogłębianiu relacji oraz skupieniu na wartościach, i to według mnie jest jeden z ważniejszych przekazów jakich powinniśmy uczyć w tych dniach nasze dzieci. Oczywiście każdy z nas ten okres przeżywa inaczej, zgodnie ze swoją wiarą lub przekonaniami, wybierając to co najlepsze dla swojej rodziny, zgodne z osobistymi wartościami.

Kalendarz adwentowy

W tym roku, tak jak w ubiegłym przygotowałam dla Was Kalendarz z zadaniami „, który możecie pobrać na końcu wpisu. Stworzyłam go z myślą o wykorzystaniu go dla Waszych dzieci w domu, jak również w przedszkolu.

W tamtym roku na czas adwentu zrobiłyśmy taki dla dzieci z naszego przedszkola. Codziennie rano, razem, siadaliśmy w kręgu i otwieraliśmy kolejne okienko z zadaniem na dany dzień.

Długo się zastanawiałam jaki kalendarz przygotować w tym roku do domu dla mojego syna i zdecydowałam, że będą to właśnie zadania. Osobiście nie jestem zwolenniczką kalendarzy z prezentami, bo uważam, że ten czas nie powinien temu służyć. Nie jest to również zgodne z moimi wartościami, ponieważ nie chcę, aby mój syn od wczesnego dzieciństwa był wciągany w ten komercyjny świat (choć pewnie, kiedyś to nastąpi) i pęd za rzeczami materialnymi. Decyzja, więc była jednoznaczna- zadania na każdy dzień, które na pewno umilą nam wspólne popołudnia w domu!

Książki świąteczne

W zadania adwentowe świadomie nie wpisałam „przeczytania książki świątecznej”, bo chciałabym na to poświęcić każdy jeden adwentowy wieczór. Na pewno będą to książki polskie, jak i w języku angielskim.

Mam plan wtedy usiąść przy wieńcu adwentowym, z zapaloną świecą i czytać je mojemu synowi 🙂

Piosenki świąteczne

Muzyka u nas w domu gości każdego dnia. Jesteśmy bardzo rozśpiewaną i taneczną rodziną, dlatego od pierwszego grudnia zapewne będę miała przygotowaną specjalną świąteczną listę na cały miesiąc. A co za tym idzie, na pewno nauczymy się wspólnie jakiejś piosenki, jak nie kilku, w języku polskim oraz angielskim.

Relacje rodzinne

Cały rok gnamy, czasami mam wrażenie, że czas ucieka nam przez palce, więc myślę, że w trakcie adwentu warto również skupić się nie tylko na kalendarzu i zadaniach adwentowych przygotowanych dla dzieci, ale również każdy dzień poświęcić naszym relacjom rodzinnym. Można dodatkowo stworzyć zadania/plany poświęcone głównie skupieniu się na naszych więziach i włożyć je do kalendarza. Wśród tych zadań może być, np. wyjście na wieczorny spacer, dzień bez telefonu, wspólna kolacja przy świecach.

Słoik wdzięczności

Uważam, że wdzięczność powinniśmy praktykować każdego dnia, bo wtedy łatwiej nam docenić to co mamy, nie skupiać się na życiu innych. Można stworzyć specjalny słoik, przygotować karteczki i codziennie wrzucać do niego kartkę z tym za co jesteśmy wdzięczni danego dnia.

Jeżeli mamy małe dzieci, możemy z nimi o tym porozmawiać. Pytać je każdego dnia z czego się cieszą czy za co chcą podziękować, co im się dzisiaj podobało w całym dniu najbardziej. Pewnie odpowiedzi mogą nas zaskoczyć, mogą wydawać nam się zabawne, ale warto je zapisać, pokazać, że są dla nas ważne. Dzieci same w sobie są pełne wdzięczności i radości, jednak uważam, że warto je tego uczyć- takiego skupienia i uważności. W Pierwszym Dniu Świąt można całą rodziną usiąść i wspólnie przeczytać wszystkie karteczki wdzięczności.

Bez względu na aktywności adwentowe, najważniejszym celem jest abyście spędzili ten czas tak jak tego potrzebujecie, jak potrzebuje tego Wasza rodzina!

A tymczasem ja życzę Wam wiele dobrego i zostawiam Was z moim kalendarzem adwentowym!

„Kalendarz adwentowy”

Jeśli spodobał Ci ten wpis, kliknij "Lubię to" albo udostępnij dalej! To daje mi motywację do działania! Dziękuje!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.