Odpieluchowanie a pójście do przedszkola

Często rodzice czują presję, bo zapisując dziecko do przedszkola słyszą, że musi być odpieluchowane. To musi czy nie musi? Czy wywierać na dziecku presję związaną z załatwianiem się do nocnika czy toalety?

Kiedy dziecko jest gotowe?

Do przedszkola mogą uczęszczać dzieci już od 2,5 roku życia i niestety, ale nie zawsze do tego czasu dzieci żegnają się z pieluszką.

Kiedy dziecko jest gotowe?

  • kiedy zwiększa się jego pojemność pęcherza i dojrzałość jego mięśni i potrafi przez minimum dwie godziny mieć suchą pieluszkę;
  • kiedy jest świadome potrzeby wypróżnienia się, sygnalizuje to słowami, wyrazem twarzy, gestem albo przez szukanie intymnego miejsca, aby się móc załatwić;
  • kiedy czuje dyskomfort po zrobieniu siusiu lub kupki i komunikuje nam, że chce być przewinięte;
  • kiedy komunikuje nam o prostych potrzebach fizjologicznych;
  • kiedy samo jest zainteresowane nocnikiem, toaletą, korzystaniem przez rodziców z toalety;
  • kiedy stabilnie siada i wstaje, i potrafi w jakimś stopniu samodzielnie zdejmować i podciągać dolne części garderoby

Skąd te wymagania, że dziecko „musi” i czy są zgodne z aktualną wiedzą?

Prawda jest taka, że umiejętność korzystania z nocnika jest sprawą indywidualną. Są dzieci, które są na to bardzo szybko gotowe, lecz też takie, które w wieku 4 lat załatwiają się jeszcze do pieluszki.

Kiedyś uważano, że zdolność kontrolowania pęcherza to czynność, której da się nauczyć i u dziecka wytrenować. A rodzice dzieci, które w określonym wieku jeszcze nie załatwiały się do pieluszek, byli uważani za leniwych czy nie interesujących się dzieckiem (spotykam się niestety z tymi opiniami do dziś).

Kontrola nad wydaleniem to głównie wynik procesu rozwojowego, który w dużej mierze zależny jest od genów i trudno tą czynność na siłę przyspieszyć. Sytuacją stresową, możemy jedynie wystraszyć, zniechęcić dziecko oraz sprawić, że zacznie mieć problemy z wydalaniem.

A co jeśli w przedszkolu wymagają, żeby dziecko potrafiło korzystać z nocnika?

Oczekiwania przedszkoli a wiedza medyczna w tym temacie są ze sobą zbieżne. Każda placówka ma swoje zasady. Jeżeli jako rodzice mamy obawy o nasze dziecko czy uda nam się wspólna droga korzystania z nocnika to może warto pomyśleć o innym miejscu? A może okaże się, że wcale nie ma takiej presji ze strony placówki i przyjmą dziecko, które załatwia się jeszcze do pieluszki.

Warto więc na wstępnej rozmowie w przedszkolu zapytać czy placówka ta ma wymóg aby dziecko było odpieluchowane czy nie. Może okaże się, że wręcz przeciwnie?

Niestety nie wszystkie dzieci przed 3r.ż. potrafią się załatwić na nocnik czy toaletę i z własnych doświadczeń z pracy znam takie przypadki. Przede wszystkim nie świadczy to o jakichś problemach rozwojowych, bo takie dzieci z kolei radzą sobie lepiej na innych płaszczyznach. Procesy rozwojowe u dzieci zachodzą skokowo i często z dnia na dzień okazuje się, że dziecko już jest gotowe i w trzy dni jest w stanie nauczyć się korzystania z nocnika a nasz wewnętrzny strach i presja mija.

Zmuszać czy nie?

Przede wszystkim warto stworzyć wokół tematu odpieluchowania przyjemną atmosferę, bez presji, stresu i oczekiwań otoczenia.

Jak ja do tego podchodzę i czy mój syn już nie nosi pieluszki?

Myślałam, że mój syn jest już gotowy na odpieluchowanie, że szybko i sprawnie nam się to uda. Załatwia się do nocnika i toalety, wykazuje zainteresowanie, czasami sygnalizuje nam o swoich potrzebach z tym związanych. Jednak były sytuacje, że nie zawsze chętnie na nocnik siadał. Czasami rano był bardzo głodny i płakał, bo chciał najpierw zjeść a nie się załatwić. Czy sytuacje w ciągu dnia, kiedy pytałam go czy chce iść siusiu, mówił „nie” to do niczego go nie zmuszałam i nie zmuszam. Stwierdziłam, że nic na siłę, przyjdzie czas i na niego. Sytuacja stresu wcale mu i nam tego nie ułatwi.

Zanim wybierzemy przedszkole i zechcemy posłać tam dziecko dowiedzmy się jak podchodzą do sprawy odpieluchowywania. Ja wychodzę z założenia, że nic na siłę, bo tego od nas oczekują. Obserwujmy i wsłuchajmy się w nasze dziecko, bo to o nie chodzi w tej całej sytuacji.

Może spodoba Ci się też o...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *