Przedszkole oczami rodzica- wywiad

Ostatnia rozmowa z moją przyjaciółką zainspirowała mnie do tego, aby stworzyć nowy cykl wpisów dotyczący tego jak rodzice odbierają żłobki i przedszkola, do których uczęszczają ich dzieci.

Dzisiaj przychodzę do Was z wywiadem, który przeprowadziłam właśnie z moją przyjaciółką na temat jednego z przedszkoli w Rybniku. Przyjaciółka pracuje w Urzędzie Stanu Cywilnego, aktualnie jest na L4, bo jest w ciąży i ma już syna, który w tym roku kończy już przygodę z przedszkolem.

Ja: Przedszkole prywatne czy publiczne?

Justyna: Mój syn chodzi do publicznego przedszkola, które znajduje się na jednym z większych osiedli.

Ja: A co skłoniło Cię do wyboru tego przedszkola?

J. : Do wyboru tego przedszkola skłoniła mnie przede wszystkim lokalizacja, ponieważ przedszkole znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie bloku w którym mieszkamy. Dodatkowo po rozmowach z sąsiadami dowiedziałam się, że byli oni bardzo zadowoleni z pobytu swoich dzieci w tym przedszkolu i je polecali.

Ja: Czy pamiętasz jak przebiegała adaptacja syna?

J. : Syn nie miał problemów z adaptacją w przedszkolu, on bardzo chciał już do tego przedszkola iść. Oczywiście, pierwszy tydzień był trudny, pojawiały się łzy rano, ale Pani szybko temu zaradzała i jak przychodziłam po niego po południu to już był zadowolony. Od razy syn był zapisany od 8.00 do 15.00, co zaowocowało tym, że później kiedy ja poszłam do pracy nie miał kolejnej rewolucji, że musi w przedszkolu zostać dłużej bo ta sytuacja była dla niego „normalna”.

Ja: A ile lat chodził do niego syn czy jeszcze chodzi?

J.: Mój syn do przedszkola zaczął uczęszczać w wieku 3 lat, ale od razu znalazł się w grupie 3-4 latków, a nie 2,5-3- latków, co uważam za duży plus, bo pomogło mu to w dalszym rozwoju.

Ja: Wymieniłaś już jedną z zalet o które właśnie chciałam zapytać, także: co uważasz za zalety tego przedszkola?

J.: Zalet przedszkole ma wiele, przede wszystkim tak jak wspomniałam lokalizacja. Przedszkole jest na osiedlu i mimo, że przy głównej drodze to dzieci czują się bezpiecznie i mogą z Paniami spokojnie wychodzić na piesze wycieczki. Pani Dyrektor bardzo dba o bezpieczeństwo dzieci, furtka wejściowa jak i główne drzwi otwierane są na domofon. Dziecko samo nie da rady otworzyć drzwi, co uważam za ogromny plus przy różnych pomysłach jakie dzieci mają 🙂 Wspomniana Pani Dyrektor jak i Panie przedszkolanki są cudownymi pedagogami, dbają o każdego przedszkolaka indywidualnie i w grupie, dzieci mają dużo możliwości rozwoju swoich zainteresowań i pasji, każdy problem jest rozwiązywany razem z rodzicami a dzieci wychodzą z przedszkola uśmiechnięte. Nie ma utrudnionego kontaktu z Paniami co uważam za wielką zaletę, bo zawsze mogę zapytać o swoje dziecko i Pani chętnie porozmawia. Do zalet jeszcze możesz dopisać, że przedszkole czynne jest od 6.30 do 17.00, zebrania organizowane są minimum trzy razy do roku, gdzie pierwsze jest zawsze ogólne również z Panią Dyrektor i jest ono podsumowujące rok poprzedni jak i zapowiadające nowy rok.

Ja: Czy jest może coś co Ci się nie podoba?

J.: Ciężko powiedzieć co mi się nie podoba, bo wina nie leży w samym przedszkolu ale ogólnie w systemie edukacji, który na pewno nie jest idealny. Panie przy takiej ilości dzieci w grupie nie zawsze są w stanie zdążyć z całym materiałem, grupy na pewno powinny być mniejsze co pozwoliłoby również na uważniejsze skupienie się Pani jak i dzieci, ale wiem że tu ograniczenia sprawia również sam budynek, który na takie mniejsze grupy nie ma miejsca.

Ja:O tak, ja również zgadzam się z tym, że nasz polski system edukacji pozostawia sobie wiele do życzenia. Ale o tym może innym razem 😉 A teraz powiedz mi czy przedszkole czymś Cię bardzo zaskoczyło? Przeprowadzało jakieś ciekawe wydarzenia?

J.: Przedszkole ma dużo ciekawych akcji, które rozłożone są w czasie całego roku szkolnego. Dla mnie takie najważniejsze to na pewno Jasełka każdej grupy połączone z poczęstunkiem i wspólnym kolędowaniem. Dzień Urodzin Kubusia Puchatka, który jest niejako „patronem” przedszkola, dzieci wtedy przynoszą zabawki, które mogą być nawet używane ale nie zniszczone, mogą przynieść materiały biurowe, kredki, książeczki, później Panie przekazują to Oddziałowi Pediatrycznemu tutejszego szpitala. Uwielbiany przez dzieci „Dzień Życzliwości”, kiedy zbierane są dary dla schroniska, później Panie ze schroniska przyjeżdżają z pupilami. Ostatnio przy okazji tego dnia rodzice na wielkim sercu pisali życzenia dla przedszkolaków i Pań 🙂. Bardzo podobają mi się atrakcje dla dzieci, teatrzyki co miesiąc, wyjścia do prawdziwego Teatru, cotygodniowe wyjścia do biblioteki, zajęcia z Panią dietetyk, wieczory tematyczne kiedy wyświetlane są bajki tematyczne np. o przyrodzie i dzieci razem z rodzicami uczestniczą później w ciekawych zajęciach, zajęcia edukacyjne np. z kosmosu, przyrody, dbania o środowisko, bezpieczeństwa czy sportu, wtedy do dzieci przychodzą ludzie związani z danym tematem i prowadzą takie zajęcia, a dzieci są zachwycone. Bardzo ciekawy jest również festyn na dzień mamy i taty, są występy dzieci, dmuchane zjeżdżalnie, pyszne jedzenie, loteria fantowa, kucyki i wiele innych atrakcji z których dochód przeznaczony jest na potrzeby dzieci. Również dochód z kiermaszy świątecznych czy balu karnawałowego przeznaczany jest na potrzeby przedszkola i dzieci. Później kupowane są zabawki edukacyjne, pomoce naukowe, organizowane wyjazdy i wiele wiele innych atrakcji. Piękna akcja jest prowadzona z okazji Dnia Wody czy Dnia Ziemi kiedy poruszana jest tematyka dbania o środowisko, dzieci przygotowują stroje i spacerując po osiedlu przypominają o ty ważnym dla nas wszystkich temacie. Dodam, że dzieci co roku w okresie wiosennym wyjeżdżają z rodzicami na jednodniową wycieczkę co świetnie integruje. Takich akcji mogę wymieniać dużo, przedszkole dba o swoich przedszkolaczków, uśmiech dzieci w Dniu Dziecka kiedy mogą skakać na dmuchanych zjeżdżalniach do woli, kiedy przyjeżdża klaun czy kiedy w Dniu Czekolady zajadają owoce z czekoladowej fontanny jest po prostu bezcenny 🙂 A najlepsze, że przez to wszystko pobyt w przedszkolu staje się dla nich miłym wspomnieniem, uczy empatii, pomaga poznawać świat, daje dużo radości i rozwija. Bo to dzieci, one chłoną to wszystko jak „gąbka” i wierze, że każda taka akcja czy to z pomocy zwierzakom, czy poruszanie tematu środowiska i dbanie o niego spowoduje, że w przyszłości będziemy z tych dzieciaków mogli być dumni. Bo oni są z siebie zawsze bardzo dumni.
Do akcji przedszkola warto dodać programy, które są prowadzone co roku. Świetny był „Bohater tygodnia”, gdzie każdego tygodnia inne dziecko było bohaterem w swojej grupie, dostawało odznakę, przynosiło swoje ulubione zabawki i angażowało rodziców. Przez cały rok dzieci miały mnóstwo atrakcji, wyjścia do Urzędu Miasta, do piekarni, na pocztę, były pokazy wschodnich sztuk walki, był policjant, był wojskowy, były duże samochody a nawet straż pożarna i karetka, były wspólne teatrzyki i czytanie bajek czy pieczenie ciasta.Rodzice się angażowali a dzieci były zachwycone. Co roku jest coś innego, są programy związane z przyrodą, poznawaniem geografii świata czy historii swojego miasta.

Ja: Super pomysły, mam nadzieję, że ktoś z moich czytelników pracujący w przedszkolu się tym zainspiruje 😉 Wspomniałaś już też przy okazji odpowiedzi na poprzednie pytanie o współpracy przedszkola z rodzicami a czy mogłabyś jeszcze coś dodać w tym temacie? Jaka jest ta współpraca?

J.: Współpraca rodziców z przedszkolem jest bardzo dobra, rodzice chętnie angażują się w życie przedszkola co zawsze podkreśla i za co dziękuje Pani Dyrektor. Zawsze też można liczyć na pomoc Pań przedszkolanek, zawsze znajdą czas na rozmowę i służą pomocą.

Ja: A powiedz mi czy dzieci często wychodzą na spacery/ wyjścia?

J.: Dzieci wychodzą na spacery/ wyjścia zawsze kiedy pozwala na to stan powietrza i aura. Zdarza się, że są na zewnątrz nawet kilka razy w ciągu dnia, przy okazji spacerów, zabaw na placu zabaw, pikników czy teraz zabaw na śniegu.

Ja: A jak oceniasz jedzenie? Możesz podać przykładowy dzienny jadłospis?

J.: Na śniadanie np. kanapki, które dzieci same robią, mają do dyspozycji sałatę, szynkę, pomidor, ogórek, kiełki, rzodkiewkę czy ser. Do tego herbata z cytryną. Na drugie śniadanie owoc. Obiad to np. krupnik, ziemniaczki, ryba albo pulpety, jakaś surówka. Podwieczorek to kisiel, budyń albo ciasto drożdżowe z jabłkiem. Tu jest taki przykładowy, ja nie pamiętam dokładnie rozkładu każdego dnia, ale jak widzę dzieci zadowolone i najedzone to wiem, że im smakuje 🙂

Ja: Jak na razie mówisz o tym przedszkolu w samych superlatywach! Cieszy mnie to bardzo! A jak oceniasz opiekę na dzieckiem, bo jednak jest to jedna z ważniejszych dla nas rodziców kwestii?

J.: Opieka jest sprawowana prawidłowo, nigdy nie zdarzyło się nic, co mogłoby naruszyć zaufanie rodziców. Dzieci są bezpieczne, bo to jest priorytet przedszkola, dzieci mają zaufanie do Pań zarówno nauczycielek jak i Pań do pomocy. Dzieci się nie nudzą, zawsze mają zajęty czas, zawsze bezpiecznie mogą się bawić i to jest chyba dla nas rodziców najważniejsze.

Ja: A czy syn jest zadowolony z przedszkola? Bo uważam, że to bardzo ważne. Dzieci w takim wieku już potrafią wyrazić swoje opinie 😉

J.: Mój syn przedszkole uwielbia, pod każdym względem. Zawsze jak go odbieramy z mężem to buzia się mu nie zamyka tyle jest opowiadania. Chodzi na zajęcia szachowe co jest świetną alternatywą dla dzieci zamiast komputera, polecam. 🙂 Ma swoich kolegów z którymi bardzo się lubi bawić, jest akceptowalny w grupie i dzieci go lubią. On sam lubi, jak do przedszkola przyjeżdża ktoś z „zewnątrz” na zajęcia dodatkowe, bo to zawsze duża atrakcja. Uwielbia wyjścia do lasu i to o każdej porze roku… I smutno, że to jego ostatni rok bo sam mówi, że będzie mu przykro z przedszkolem się żegnać co świadczy tylko o tym jak dobrze się tam czuje.

I to jest chyba najważniejsze! Bo kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat! Ciesze się, że Twój syn trafił do tak wspaniałego przedszkola z nauczycielami pełnymi pasji!

Podobał się Wam wpis? A może sami jako rodzice chcielibyście się podzielić opinią na temat żłobka czy przedszkola do jakiego uczęszcza Wasze dziecko- piszcie do mnie na meila: zmiloscidodzieci.blog@gmail.com !

Może spodoba Ci się też o...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

12 − 10 =