Jak kochają dziadkowie?

Potrzebna cała wioska?

Będac na różnych grupach dla rodziców często jednym z poruszanych tematów jest zachowanie dziadków w stosunku do naszego dziecka: dziadkowie wszystko wiedzą lepiej; dziadkowie nie słuchają naszego zdania jakie mamy na określone tematy i nie respektują go; dziadkowie rozpieszczają wnuka; dziadkowie dają dziecku słodycze; nawet zdarzają się sytuacje, gdy dziadkowie wyśmiewają dziecko czy rodziców czy usilnie wymuszają na dziecku, aby pokazywało co potrafi przy innych osobach. Ale też porusza się takie kwestie jak nie utrzymywanie przez dziadków kontaktu z wnukami.

Chcemy chronić nasze dziecko

Chcemy dla niego jak najlepiej, chcielibyśmy aby jego kontakty z ludźmi, był idelane, aby nigdy nie był oprzez nikogo zraniony, aby nikt nigdy nie miał na nie złego wpływu.

Jednak gorzka prawda jest taka, że jest to nierealne, ponieważ wychowywanie przez rodziców to jedna kwestia a socjalizacja to wpływ jakie na nasze dziecko ma reszta otoczenia, w którym przebywa, co jest nie do uniknięcia.

I kiedy stajemy przed sytuacją kiedy dziadkowie robią coś na co się nie godzimy, coś co wełdug naszego obrazu wychowania jest nie do zaakcpetowania, otwiera nam się nóż w kieszeni. Ciężko jest nam przyjąć, że ktoś może postępować z naszym dzieckiem inaczej niż my byśmy tego chcieli, zwłaszcza jeśli nasze zdanie jest lekceważone.

Język miłości

Ostatnio czytałam artykuł w pewnej gazecie. Autorka w tekście zadaje pytanie:

„Czy nasz maluch jest krzywdzony i nieszczęśliwy w obecności dziadków czy raczej otaczany jest troską i miłością?”

Cytując Gery’ego Chapman (twórcę książki o pięciu językach miłości) :

„powinniśmy się otworzyć na to, że istnieje wiele różnych „języków miłości”.

Każdy kocha inaczej, każdy miłość okazuje w inny sposób- wiemy to nawet po sobie, dorosłych.

Przecież to, że nasz partner nie okazuje nam miłości tak jak byśmy tego chcieli, nie znaczy, że nas nie kocha! Musimy otworzyć się na jego sposób, tego został nauczony, ewentulanie zawsze zostaje rozmowa.

I tak też jest z dziadkami-być może to co oni robią jest dla nich okazywaniem miłości? I przede wszystkim od wychowania jesteśmy MY rodzice. Natomiast dziecko z dziadkami buduje całkiem inną relację niż z nami. Pomyślmy jaka była nasza relacja z dziadkami kiedy byliśmy mali?

Poruszanie ważnych spraw z dziadkami

Oczywiście są takie aspekty życia, nad którymi my rodzice nie będziemy pobłażać w zachowaniu dziadków. Warto razem z partnerem je sobie uświadomić i jasno i bez nerwów przedstawić dziadkom.

Joanna Stainke- Kalembka przedstawia rozwój takiej rozmowy:

  1. opisz sytuację, która ci się nie podoba. staraj się opisać dokładnie i konkretnie to co zaobserwowałeś, a nie to, co do danej sytuacji
  2. odnieś się do swoich emocji, powiedz, co czułęś w związku z tym, co się dzieje/ wydarzyło
  3. wyraź swoje oczekiwania (poprzez konkretną prośbę o to, jaką zmianę chcielibyśmy widzieć) swoje potrzeby
  4. powiedz jak bardzo ważna jest to dla ciebie sprawa; jak bardzo wdzięczni będziemy, gdy druga strona stosunkuje się do naszej prośby, ale też jakie kroki będziemy musieli podjąć, gdzy nasze oczekiwania nie zostaną wziętę pod uwagę.

Jednak są też takie sytuacje, gdzie zerwanie kontaktu to jedyna słuszna decyzja- życzę Wam, żeby nikt nie musiał być do tego zmuszony!

Rady od mam z grup

W temacie podawnia posiłków:
Babcie proszę żeby coś ugotowany wg mojego przepisu (w ten sposób lepsi mi pierogi ruskie z mala ilością soli czy szpinak owe leniwe) dziadkowie kupują ulubiony kefir bądź owoce

Kiedy dziadkowie chcą być na siłę „fajni”:

Nieautentycznosc dzieci wyczuwaja w lot. Bądz soba. Po owocach ich poznacie… A nie po liczbie ochow i achow dziennie. Wazne jest kto daje poczucie bezpieczenstwa i komfortu, kto reaguje, a nie kto sypie kochami. Choc jesli widzisz ze masz tu coś do pracy z okazywaniem uczuc, to moze warto troche to w sobie ruszyc ze wsparciem jakiegos psychologa?

Kiedy dziadkowie daleko mieszkają lub nie chcę utrzymywać kontaktu:

Powiesz zgodnie z prawdą, że mieszka tu i tu, ale bardzo rzadko przyjeżdża / mieszka daleko, ale nie przyjeżdża, nie wiem dlaczego. I już. W ogole nie trzeba wchodzić w kawałki o niekochaniu itd.

Kiedy dziadkowie palą:

Nie możesz wymagać od dorosłej osoby, żeby rzuciła palenie, ale możesz swoje i dziecka granice zaznaczać. Nie taktownie, tylko wprost. Warto porozmawiać z mężem, bo czasem „synowa się czepia” i inaczej się przyjmuje uwagi od własnego dziecka niż synowej.

A jak wyglądają Wasze kontakty z dziadkami? Jak Wy dziadkowie czujecie się w tej ważnej dla Was roli?

Może spodoba Ci się też o...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *