Moje dziecko grymasi przy stole

Moje dziecko grymasi przy stole

Najczęstszym pytaniem rodziców kiedy odbierają dziecko ze żłobka jest : Czy dziecko dzisiaj jadło i ile jadło?

Wokół jedzenia tak naprawdę kręci się cały nasz dzień. Jedzenie to coś wokół czego się gromadzimy, aby celebrować chwile z rodziną, przyjaciółmi. Żeby być zdrowym, chcemy się zdrowo odżywiać. Jedzenie wywołuje w nas uczucia zaspokojenia, przyjemności i radości. Jest to jedna z potrzeb fizjologicznych, których zaspokojenie pozwala nam być zadowolonym i dzięki temu jesteśmy zdolni do realizowania innych potrzeb.

 

Podejście do jedzenia zmieniało się na przestrzeni lat…

Jeszcze tak niedawno karmienie dziecka polegało na tym, żeby zmanipulować je tak, by zjadło jak najwięcej. Porcje były odpowiednie porcjom dla dorosłych. Liczył się pusty talerz.

Jedzenie powinno przede wszystkim smakować, sprawiać nam radość, pięknie wyglądać na talerzu. Jest to tak samo ważne jak to, jakie wartości odżywcze dla organizmu dzięki niemu otrzymujemy. Teraz wszędzie jesteśmy otoczeni jak nie blogami z przepisami to książkami. Przepisy znajdziemy również w programach telewizyjnych. Nawet laicy w temacie znajdą przepisy, które można wykonać tylko z trzech składników.

 

Zaczynając od początków przygody dziecka z jedzeniem…

Dziecko już będąc w brzuchu mamy poznaje smaki. Następnie karmione piersią, również doświadcza ich różnorodności. Smak to jeden ze sposobów, w jaki niemowlęta i małe dzieci doświadczają świata, a wraz z rozwojem ich ciał, rozwijają swoje kubki smakowe. Dzieci są na tyle kompetentne jeżeli chodzi o jedzenie, że odpowiadają za swój smak i apetyt, dlatego każda ich reakcja na coś co spróbują, zjedzą jest jak najbardziej autentyczna.

Dzieci wiedzą kiedy odczuwają głód, kiedy są już najedzone. Dzieci mają wyjątkowo czułe kubki smakowe. Ich smak zmienia się w czasie tak jak u dorosłych. Zdolność odczuwania smaku tracimy z wiekiem tylko w niewielkim stopniu i równomiernie we wszystkich rejonach. Tempo ubytku kubków smakowych nie jest jednakowe przez całe życie. U noworodków kubki smakowe dosłownie pokrywają całą jamę ustną. Są umiejscowione na podniebieniu, w gardle oraz na bocznych powierzchniach języka. Szybko jednak giną. Gdy kończymy dziesiąty rok życia większość tych nadprogramowych kubków już nie istnieje.

 

Co jest ważne w żywieniu naszych dzieci?

My jako rodzice jesteśmy odpowiedzialni:

⦁ za odżywianie własne i swoich dzieci. Praktycznie znaczy to, że decydujemy, co kupuje się w sklepie i w jakich ilościach, oraz co z tego zostaje pozostawione do dyspozycji dzieci.

⦁ odpowiadamy za dobrą atmosferę w rodzinie i za ton, jakim się mówi w domu. Dotyczy to zarówno relacji między dorosłymi, jak i relacji między dorosłymi i dziećmi. Tę odpowiedzialność przypisuje się dorosłym, ponieważ dzieci nie potrafią tego robić ( drugą jest umiejętność troszczenia się o siebie). Kiedy jakość relacji zaczyna zależeć od dzieci, kończy się to ogólnym chaosem i obie strony źle się z tym czują.

A co jest ważne w żywieniu naszych dzieci? Przede wszystkim różnorodność na talerzu. Dajmy im poznać różne smaki, dajmy im nacieszyć wzrok patrzeniem na dane warzywo, nie tylko w postaci rozdrobnionej. Niech wiedzą jak wygląda w całości, jaki ma kolor. Dajmy im poznać strukturę danego jedzenia, dajmy im poczuć zapach. Je się nie tylko ustami! Niech dziecko ma na talerzu to co my dorośli. Te doświadczenia smakowe i zmysłowe dzieci zachowają do końca życia. Staną się one pewną wartością, którą będą się kierować kiedyś w wyborze jedzenia. Choć musimy mieć na uwadze, że nasze dzieci, będą też próbowały także „śmieciowego” jedzenia. Jednak pamiętajmy, że przykład idzie z góry i prędzej czy później do niego wrócą.

Pozwólmy im też w miarę możliwości jak najwięcej pomagać w kuchni czy się po prostu przyglądać. Ja do kuchni zabieram już mojego czteromiesięcznego syna i mówię mu co robię, pokazuję, nazywam, czasami daję powąchać.

 

Dzieci to mali badacze

Wiecie jaką miałam kiedyś sytuacje w pracy? Dzieci na deser dostawały koktajl z jarmużu- oczywiście koktajl był zielony i pływały w nim cząstki warzywa. Większość dzieci oczywiście nie chciała go pić. Więc pewnego dnia postanowiłam wykonać z nimi dany koktajl samodzielnie. I co się stało? Kiedy widziały co wrzucają do sokowirówki- wszystkie spróbowały soku!

Pamiętajmy, że dzieci to mali badacze. Nie chcą spróbować danego warzywa w danej postaci, to spróbujmy je podać inaczej. Internet to wylęgarnia pomysłów na temat tego jak można przygotować daną potrawę. Kiedyś przeczytałam, że w francuskich żłobkach codziennie jedzą coś innego. Nawet szpinak potrafią przygotować na kilka różnych sposobów.

No ale co jeżeli według nas dziecko grymasi? Grymaszenie to cecha wyuczona, świadomie czy nieświadomie. A jak to się dzieje? Dziecko nie chce czegoś zjeść, bo najwidoczniej nie ma apetytu lub mu po prostu nie smakuje. Co robi rodzic? Martwi się, że dziecko nie je i zaczyna wypatrywać powodu tej sytuacji.

I się zaczyna:

  • nadmierne wychwalanie lub krytykowanie według naszych upodobań do jedzenia
  • dziecko zacznie być obserwowane nadmiernie przy posiłku przez rodziców.
  • zaczynają się rozmowy z rodziną na temat tego jak dziecko je.
  • rodzice będą się cieszyć z każdego zjedzonego przez dziecko kęsa.

A najgorzej jeszcze jak dziecko stanie się przedmiotem kłótni rodziców…

I zamiast cieszenia się wspólnymi posiłkami, zamiast przyjemności z jedzenia, cała sytuacja będzie nacechowana obawami, strachem, pretensjami. I czy w takich okolicznościach dobrze się je?

 

Atmosfera przy stole

Nasze dziecko jest na tyle kompetentne, że wie co lubi a czego nie. Tak jak my dorośli potrafi ufać swoim własnym zmysłom. I tylko usilne zachwalanie czegoś może pogorszyć sprawę. Zależy nam aby dany posiłek smakował dziecku? Więc mu zaufajmy!

Przeciętny dorosły ma około 10 000 kubków smakowych. Niemowlęta mają około 30 000 kubków smakowych to pomyślcie jakie doznania mają związane, np. z samą marchewką? Dzisiaj mu nie zasmakowała w danej postaci, to zróbcie tak jak robią Francuzi. Podajcie tą marchewkę za jakiś czas w innej postaci. Dzisiaj nie smakuje, ale jutro już może zmienić zdanie. Okazujmy zainteresowanie odczuciami smakowymi dziecka, szanujmy je, tak jak szanujemy gust naszego partnera, przyjaciół. Grymaszenie może też być wynikiem tego, że dziecko ma rolę przywódcy czy zawsze dostaje to czego chce. Grymaszenie może być też wynikiem przymusu.

„Istnieje co prawda pewne forma przymusu, która nigdy nie prowadzi do grymaszenia: bieda.” J. Juul

Jak sobie poradzić z grymaszeniem?

  • budujmy przy stole przyjazną atmosferę, gdzie wszyscy będą się czuli mile widziani i ważni
  • bądźmy otwarci i szczerzy, mówmy kiedy nam też coś nie smakuje, wtedy dziecko będzie wiedziało, że nie zrobiło czegoś złego kiedy mu nie smakuje, będzie wiedziało, że może również szczerze zareagować, bez strachu przed rodzicami
  • traktujmy dziecko przy stole tak jakbyśmy zapraszali na kolację naszych przyjaciół, których chcemy ugościć jak najlepiej licząc się z ich gustem. Ktoś z naszych przyjaciół jest wegetarianinem? Wtedy nie jest dla nas problemem przygotowanie jednego dania wegetariańskiego, bo chcemy mu sprawić przyjemność,
  • pozwólmy dziecku przetestować swoją indywidualność w jedzeniu, zanim poczuje potrzebę dołączenia do pozostałych członków rodziny. Kiedy, np. przechodzimy na dietę, też sobie robimy odrębne dania niż całej rodzinie.
  • jeżeli nie możecie uwzględnić indywidualnych preferencji dziecka, wyraźcie to w życzliwy sposób
  • może grymaszenie to po prostu próbowanie i szukanie swojej integralności.

 Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *