To jak to jest z tymi drzemkami u dzieci?

To jak to jest z tymi drzemkami u dzieci?

Ile drzemek powinno mieć dziecko w ciągu dnia? I ile czasu powinno spać? A co jak śpi krótko? A dziecko koleżanki śpi w czasie drzemki trzy godziny…To już tak naprawdę zależy od dziecka, bo każde jest inne i nie da się tutaj generalizować.

 

Dane na temat drzemek

W styczniu 2105 roku National Sleep Foundation (NSF) wraz z wielodyscyplinarnym panelem ekspertów wydał nowe zalecenia dotyczące odpowiedniego czasu snu, podając, że zakres godzinowy snu wynosi:
u noworodków (0-3 miesiące) 14-17 godzin
u niemowląt (4-11 miesięcy) 12-15 godzin
u małych dzieci (1-2 lata): 11-14 godzin

Jeżeli chodzi o noworodki, tak naprawdę powinniśmy im pozwolić na tyle drzemek ile potrzebują. Gdy dziecko ma od 6 do 8 tygodni, prawdopodobnie zacznie już utrwalać sen. W wieku od 3 do 4 miesięcy wiele dzieci zaczyna mieć bardziej przewidywalny już schemat snu w ciągu dnia i ten czas jest dobry momentem na rozpoczęcie związanego z tym rytuału.

Warto się starać, aby dziecko miało możliwość drzemki o tej samej porze każdego dnia. Obserwujmy dziecko, bo jego temperament i naturalne rytmy pomogą określić nam czas na drzemkę. Jednak jedną z ważniejszych rzeczy o jakiej warto wspomnieć, to ta, że niektóre dzieci drzemią w długich odcinakach czasowych i łatwo jest im zasnąć. Inne są wypoczęte biorąc krótsze drzemki lub drzemki w mniej regularnych godzinach.

 

To ile tych drzemek?

Statystycznie w ciągu 6 miesięcy Twoje dziecko będzie potrzebowało od dwóch do trzech drzemek dziennie: jedną rano, drugą wczesnym popołudniem, a kolejną późnym popołudniem.

W wieku od 9 do 12 miesięcy większość dzieci potrzebuje dwóch drzemek dziennie, jedną rano i jedną po południu. A po 18 miesiącach większość dzieci porzuca poranne drzemki, ale ma potrzebę drzemki po południu. I prawdopodobne, że ten schemat będą kontynuowali ten dopóki nie osiągną wieku 3 lub 4 lat, choć niektóre dzieci nie ograniczają drzemki do 5 roku życia.

Są to typowe wzory, ale nie wszystkie dzieci można do tego zakwalifikować. Każde dziecko ma swoje wyjątkowe nawyki snu i tym powinniśmy się kierować jako rodzice.

 

Jak rozpocząć planowanie drzemki dziecka?

Kiedy Twoje dziecko ma 3- 4 miesięce, możesz powoli zaczynać opracowywać plan drzemki zgodny z jego naturalnymi cyklami snu.

 

Odczytuj znaki jakie daje dziecko

Zwróć uwagę na sygnały snu dziecka. Czy zaczyna pocierać oczy i jest marudne późnym popołudniem lub zaraz po obiedzie? Czy często zasypia w samochodzie? Czy zauważasz różnicę w jego czujności i ogólnym samopoczuciu, gdy śpi dłużej lub krócej?

Warto obserwować i zapisywać sobie te sygnały snu/drzemki dziecka przez tydzień lub dwa. To pomoże na zaobserwowanie przez nas wzoru potrzeb związanych ze snem naszego dziecka.

Na przykład, jeśli Twoje dziecko robi się marudne i gotowe do drzemki o 10 rano, możesz mu ułatwić wejście w sen zanim nie będzie zbytnio zmęczony. Nakarm, zmień pieluszkę, kołysz cicho, wyłącz światła i utrzymuj niski poziom głosu.

 

Trzymaj się harmonogramu

Konsekwencja jest celem: Staraj się planować drzemki dziecka mniej więcej o tej samej porze każdego dnia
Unikaj czynności, które są sprzeczne z jego harmonogramem drzemki. Jeśli na przykład chcesz udać się do sklepu w godzinach drzemki dziecka, to lepiej, aby przełożyć to na inną porę, no chyba, że dziecko zostanie z kimś w domu.

Jeśli Twoje dziecko chodzi do żłobka/przedszkola w ciągu tygodnia i ma tam regularny rozkład drzemki to staraj się tego przestrzegać w weekendy, kiedy jest z tobą w domu.

 

Nie stresuj się zakłóceniami w harmonogramie drzemek

Oczywiście nie będziesz w stanie zorganizować drzemek tak, aby całe twoje gospodarstwo domowe kręciło się wokół tego harmonogramu- zwłaszcza jeśli masz inne dzieci. Różne wydarzenia z życia mogą to zakłócić. Jednak nic się nie stanie jeśli drzemki są pomijane lub opóźnione od czasu do czasu-to nie katastrofa. Jeśli masz raczej regularną strukturę, na której możesz polegać, łatwiej będzie wrócić na właściwe tory po nieuniknionych zakłóceniach.

Ustalenie tego najlepszego harmonogramu drzemki dla dziecka zajmie trochę czasu, tak zwaną metodą „prób i błędów”. Trzeba też wziąć pod uwagę, że godziny drzemek zmienią się wraz z rozwojem dziecka i osiągnięciem przez niego nowych etapów rozwoju. Trzeba regularnie obserwować jego potrzeby i nawyki oraz odpowiednio zmieniać harmonogram.

 

Opracowanie rytuału drzemek

Rytuał jest dobrym pomysłem, z tego samego powodu, który zaleca się w nocy: pomaga dziecku uspokoić się i sygnalizuje, że zbliża się okres snu, więc dziecko jest przygotowane na odpoczynek.

  • Jeżeli jest taka możliwość, dobrze jest położyć swoje dziecko na drzemkę w tym samym miejscu, w którym śpi w nocy, co będzie kojarzyło z zasypianiem.
  • Pidżama nie jest konieczna, ale warto się upewnić czy dziecko jest ubrane wygodnie, ani za lekko, ani za ciepło.
  • Czas na zabawę tuż przed drzemką dziecka powinien być spokojny. Warto unikać głośnego hałasu i stymulowania,bo może to utrudnić dziecku sen.
  • Jeśli wybierasz się w podróż lub wiesz, że w czasie drzemki będziesz poza domem, koniecznie zapakuj wszystko, co Twoje dziecko kojarzy ze snem. Pomoże Ci to utrzymać rutynę snu dziecka, gdziekolwiek jesteś.
  • Nie czekaj, aż dziecko będzie nadmiernie zmęczone przed rozpoczęciem drzemki. Może to spowodować, że nie będzie spać dobrze – lub nawet w ogóle nie zaśnie. Jeśli twoje dziecko nie śpi długo podczas drzemek nie obwiniaj siebie ani swoich umiejętności rodzicielskich – nawet jeśli koleżanki dziecko śpi trzy godziny. Wszystko, co możesz zrobić Ty- to zaoferować mu możliwość snu, przygotowując go do tego i konsekwentnie to realizując.Twoje dziecko może być po prostu „krótkodrzemkowcem”, drzemiącym przez mniej niż godzinę.

 

I tak długo, jak dziecko nie wydaje nam się zbyt zmęczone, wybredne lub marudne w czasie czuwania, nie musimy się przejmować, bo to znaczy, że czerpie ze snu tyle ile potrzebuje.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *