Niegrzeczne dziecko

Niegrzeczne dziecko

Chodząc kiedyś po sklepie byłam obserwatorką sytuacji, kiedy pewna mama, przeglądając ubrania dla siebie, nagle krzyknęła do dziecka biegającego (zapewne z nudów) po sklepie:

„Jesteś niegrzeczny! Zaraz ta pani cię zabierze!”

Zamurowało mnie. Jak można w ogóle tak straszyć swoje dziecko? A po drugie zaczęłam się zastanawiać nad słowem „niegrzeczny”. Często my dorośli mówimy w ten sposób do swojego dziecka. Kiedy dziecko jest głośno i nam to przeszkadza. Kiedy porysowało nam ścianę w salonie. Kiedy ma zły dzień. Kiedy nie powiedziało sąsiadce „dzień dobry”. Kiedy krzyczy w sklepie, bo chciało loda.

Czy jak idę na spacer i mój syn nagle zaczyna płakać w wózku to mam mówić, że jest niegrzeczny? NIE. To znaczy, że czegoś potrzebuje, że czymś jest spowodowane dane zachowanie.

 

Jesteś niegrzeczny! Czyli jaki?

My dorośli mamy tendencję mówienia do naszych dzieci: „Bądź grzeczny” albo „Tylko nie bądź niegrzeczny”. Tymi słowami chcemy dać dziecku do zrozumienia jakie ma być. Oczekujemy, że dzięki temu będzie wiedziało co nam się nie podoba w jego zachowaniu i chcemy aby zmieniło swoje postępowanie, i czegoś nie robiło.

Wyobraźmy sobie sytuacje:

Nasz partner notorycznie rozrzuca po całym domu skarpetki i ciągle je musimy zbierać co doprowadza nas już do szału. W końcu nie wytrzymujemy i krzyczymy: „Mam już tego dosyć! Przestań w końcu! Jesteś niegrzeczny!”.

Zawsze będzie ktoś komu, nie będzie się podobać jakieś nasze zachowanie. Jednak my dorośli nie nazywamy siebie niegrzecznymi. Raczej mówimy konkretnie drugiej osobie co nam się nie podoba, co w związku z tym czujemy i jakie  są związane z tym nasze potrzeby.

 

Samospełniająca się przepowiednia

Często zakładamy, że dziecko swoim zachowaniem coś wymusza, chce nam sprawić przykrość, sprawdzić ile mu wolno.  Jeżeli dziecko robi coś, co działa na nas źle, np. zaczyna w sklepie krzyczeć, że coś chce, nie oznacza to, że chce nas rozzłościć. Takie nasze nastawienie sprawia, że z góry przypisujemy dziecku złe etykiety, które w końcu stają się realne. Dziecko słysząc co o nim myślimy, zaczyna zgodnie z tym się zachowywać:

bo skoro rodzice mówią, że jestem zły to będę się zachowywał tak jakby mieli rację.

Czasami nie musicie nawet mówić o tym jakie uważacie, że jest Wasze dziecko. Wystarczy, że w to wierzycie, a to sprawia, że zaczynacie je tak traktować tak jak o nim myślicie.

 

Dziecko jest z natury dobre

Żadne dziecko nie przychodzi na świat jako zła istotka, dlatego chciałabym, abyśmy przypisywali swojemu dziecku zawsze dobre intencje tego jak się w danej sytuacji zachowało. Mówiąc do dziecka:

Dlaczego to zrobiłeś? Jesteś niegrzeczny!,

nie można oczekiwać, że np. dwuletnie dziecko zrozumie o co nam chodzi. Bo skąd może wiedzieć, że rysowanie po ścianie w salonie jest według nas niestosowne? Dla niego to świetna zabawa. Jednak wiadomo, że gdyby dwunastolatek skopał kolegę z klasy, niedorzecznym byłoby pomyśleć, że nie chce wyrządzić mu krzywdy.

Warto zawsze zastanowić się nad tym dlaczego dziecko postąpiło w dany sposób. Mając na uwadze przede wszystkim jego wiek i różne motywy jakie towarzyszyły danemu zachowaniu. 

Nie podoba nam się zachowanie dziecka? Starajmy się mu to wytłumaczyć i nie rzucać od razu oskarżeń i słów krytyki w jego kierunku. Skupmy się na tym, co jest złe w konkretnym zachowaniu. Mówiąc do dziecka, że jest niegrzeczny, dziecko nie zrozumie, że: nie ma malować po ścianie, nie ma krzyczeć, bo nas boli głowa, nie ma chcieć loda w sklepie, bo uważamy, że lepiej jak zje akurat coś wartościowego i nie chcemy go kupić.

Dajmy dziecku dostrzec skutki danego zachowania, mówmy o tym co widzimy:

-„Antka chyba zabolało kiedy go uderzyłeś”

lub zadawajmy pytania:

-„Jak myślisz co mógł poczuć Antek kiedy go uderzyłeś?”

Dajmy dziecku szansę do zastanowienia się nad swoim zachowaniem

 

Naszym celem nie powinno być upokarzanie dziecka w jakikolwiek sposób, a staranie się by zmieniło sposób myślenia i nie chciało postępować w dany sposób.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *