Lato z dzieckiem w ogrodzie. Pomysły na 10 zabaw.

Lato z dzieckiem w ogrodzie. Pomysły na 10 zabaw.

          Lato to czas w którym możemy kreatywnie spędzić czas z dzieckiem na świeżym powietrzu, przedstawiam Wam kilka wyszukanych pomysłów, z których możecie skorzystać z dzieckiem w różnym wieku.

Lista dziesięciu zabaw:

1. Mycie zabawek.

mycierowerkaMycie rowerka czy zabawek z piaskownicy? Czemu nie? Dzieci lubią być pomocne,  uwielbiają naśladować dorosłego 😉 Małemu człowiekowi warto dać możliwość samodzielnego działania. Dziecko nie rodzi się z cechą bałaganiarza, ono obserwuje nas w życiu codziennym. Dobrze jest zatem wzbudzić w nim zamiłowanie do porządków, a ta zabawa jak najbardziej temu służy 🙂

2. Malowanie pędzlem malarskim.

malowanie pędzlem

Lato to często czas poświęcony remontom. Oj jakby tak mały szkrab chętnie pomalował takim pędzlem jak tata! Proszę bardzo, wystarczy słoneczko, wiaderko, woda i oczywiście taki pędzel jak ma TATA! Tak jak w powyższej zabawie, dziecko naśladuje dorosłego, rozwija wyobraźnię i kreatywność.

3. Wodny alfabet.

puzzle piankowe

Macie w domu puzzle z pianki, a dzieci już się nimi znudziły? Taka zabawa pomoże Wam na nowo spojrzeć na odstawioną w kąt zabawkę! Starsze dzieci przyopomną sobie litery i cyfry, dla młodszych może być to pewne wprowadzenie w świat języka i matematyki. Przy okazji ćwiczą małą motorykę.

4. Odrysowywanie za pomocą kredy.

puzzle piankowe

To samo wykorzystanie puzzli w ducie z kredą! Również zabawa świetna do edukacji językowej i matematycznej.

5. Wodospad.

wodospad z butelek plastikowych

I coś jeszcze w temacie wody, bo przecież dzieci uwielbiają się nią bawić! 😉 A może taki wodospad w ogrodzie? Satrsze dzieci mogą samodzielnie wymyślić konstrukcję. W tej zabawie rozwijają kreatywność, wyobraźnię oraz koncentrację, przy okazji ćwicząc koordynację i precyzję ruchów. 

6. Linia z kredy.

malowanie kredą

Kreda + bezpieczne miejsce do rysowania? Jestem za! Zabawa rozwija koncentrację, uwagę. Dziecko uczy się panowania nad swoim ciałem i kształtuje zmysł równowagi.

7. Malowanie na drzewie.

malowanie na drzewie

Macie drzewo w ogrodzie? Wystarczy tylko biały papier i coś do malowania 😉 A dzieci bardzo to lubią! Mogą to robić, kredkami, farbami, z użyciem pędzli czy palców. Zabawa ta sprzyja rozwojowi wyobraźni i kreatywnośći, może też rozwijać zmysł dotyku przy malowaniu palcami.

8. Baseball z balonami wodnymi.

baseball z wodnymi balonami

Coś dla starszych: baseball w połączeniu z balonami napełnionymi wodą! W upały super opcja! 😉 Dziecko ćwiczy koordynację oraz precyzję ruchów. 

9. Malowanie stopami.

malowanie stopami

Malowanie farbami na podwórku? Jak najbardziej! A malostopy można umyć na podwórku 😉 Ale czy dzieci wrócą całkowicie czyste? Nie gwarantuje 😉 Ale przecież dziecko brudne= dziecko szczęśliwe! Dziecko w tej zabawie uczy się kolorów, rozwija wrażliwość podeszwy stopy, wyobraźnie i kreatywność oraz ćwiczy dużą motorykę.

10. Zabawa w basenie dla najmłodszych.

zabawa w basenie

Jeszcze coś dla naszych najmłodszych. Dziecku do basenu możemy dać zabawki i coś do łowienia lub jakieś pojemniki, wtedy będzie mogło sobie dowoli przelewać wodę 🙂 Dziecko dzięki tej zabawie może się zrelaksować i uspokoić oraz świetnie ćwiczy koordynację i precyzję ruchów. 

 

 

Źródła:

  1. http://uno-zwei-tutu.com/play/montessori-practical-life-washing-tricycle/
  2. http://www.vanillajoy.com/paintin-with-water.html
  3. http://artsymomma.com/alphabet-water-tracing-summer-activity-for-kids.html
  4. http://artsymomma.com/outdoor-alphabet-tracing-activity-for-kids.html
  5. http://theresjustonemommy.com
  6. http://www.taiyamaddison.com/babysitting-101-the-ultimate-fun-guide/
  7. https://www.icanteachmychild.com/outdoor-tree-bark-rubbings/
  8. http://www.overstuffedlife.com/2015/06/water-balloon-baseball.html
  9. http://homegrownfriends.com/home/painting-with-feet/
  10. https://www.icanteachmychild.com/toddler-fishing/


1 thought on “Lato z dzieckiem w ogrodzie. Pomysły na 10 zabaw.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *